Ryszard Czarnecki, europoseł PiS

Widzę związek przyczynowo-skutkowy między twardym negocjowaniem a później ustępstwami negocjacyjnymi po stronie UE - mówił gość Michała Kolanki.

Czarnecki skomentował w ten sposób fakt, że Polska ma być trzecim beneficjentem netto Funduszu Odbudowy zaproponowanego przez Komisję Europejską. Z Funduszu, który ma ułatwić Europie wyjście odbudowę po pandemii koronawirusa, do Polski ma trafić 63,8 mld euro.

Myślę, że ci politycy, którzy w Europie głośno artykułują interesy narodowe, potem zwykle od UE uzyskują więcej dla swoich krajów niż ci, którzy siedzą jak mysz pod miotłą - ocenił Czarnecki wskazując, że Polska zawdzięcza przekazanie tak dużej kwoty z Funduszu polityce rządu.

Ta retoryka ze strony polskich liderów przyniosła efekt. Te prawie 64 mld euro, z czego 38 mld euro w postaci bezzwrotnej pomocy to gigantyczny sukces także dlatego, ze Polska walczyła o swoje racje - ocenił.

Jednocześnie europoseł PiS stwierdził, że "w kwestii pandemii UE zadziałała bardzo wolno, za co dwukrotnie przepraszała publicznie Ursula von der Leyen".

Na pytanie o to, czy nie obawia się, że wypłata środków z UE będzie powiązana z kwestią praworządności, Czarnecki odparł, iż politycy PiS "otrzymują sygnały z UE, że sprawa powiązania wypłaty funduszy z praworządnością nie dotyczy Polski lecz Węgier".

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.