Szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Robert Zakrzewski zapewnia, że w tym roku egzaminy ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze. To z uwagi na uszczuploną podstawę programową.
Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by egzaminy ósmoklasisty, tak jak kiedyś gimnazjalne, były przeprowadzane w kwietniu a nie w maju. Co na to Centralna Komisja Egzaminacyjna? – Tak, popieram ten pomysł. Chodzi o to, że ci sami ludzie sprawdzają zarówno egzamin ósmoklasisty jak i maturę. - Rozdzielenie tych dwóch egzaminów spowoduje, że nakład intensywność prac egzaminatorów będzie trochę zmniejszona. Jednocześnie jak będziemy bardziej skupieni na poszczególnych zadaniach, żeby było jak najmniej błędów – mówi w podcaście „Szkoła na nowo’ prof. Robert Zakrzewki, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Czy takie zmiany mogą nastąpić już przyszłym roku? – Myślę, że nie. Ale w procesie legislacyjnym, w Sejmie, w Senacie wszystko może się zdarzyć – mówił Zakrzewski.
Samego zniesienia egzaminu ósmoklasisty, co proponuje część ekspertów, CKE nie przewiduje. Ale jak zapewnia jej szef, toczą się rozmowy w jaki zmienić jego formułę.
Egzaminy mają być łatwiejsze
Co jeszcze może się zmienić w naszym systemie egzaminacyjnym? – W tym roku zarówno egzamin ósmoklasisty jak i matura będzie oparta o całą podstawę programową a nie o wybrane zagadnienia – tak, jak było przez ostatnie lata – mówi prof. Zakrzewski. – Ale ponieważ podstawa programowa została uszczuplona, tegoroczny egzamin będzie łatwiejszy – mówi szef Komisji. I zapewnia, że sam rozwiązywał arkusze maturalne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, żeby samodzielnie przekonać się, czy są dobrze skonstruowane. Nie zdradza jednak, jaki wynik udało mu się osiągnąć.
Kolejną planowaną zmianą ma być e-ocena. – Do tej pory e-ocenianie było tylko na języku rosyjskim i niemieckim. Teraz testujemy e-oceniania na matematyce. Ale póki nie będę na 150 proc. pewien, że jesteśmy do tego przygotowani, nie podejmę decyzji o e-ocenianiu – mówi prof. Zakrzewski.
O czym jeszcze rozmawialiśmy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.