Pałac Prezydencki: Kampania to wyjście ze strefy komfortu. Jak poradzi sobie kandydat PiS?

Prezydencka gra rusza. Partie szykują się do najważniejszej kampanii lat. Co kryje się za kulisami? O tym jest nowy podcast "Rzeczpospolitej", "Pałac Prezydencki". Na początek: Kulisy wyborów w 2015 roku. Jak PiS wybrało Andrzeja Dudę?

Gościem pierwszego odcinka podcastu "Pałac Prezydencki" był Krzysztof Łapiński, wcześniej m.in. wicerzecznik PiS i rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wyglądały przygotowania PiS do wyborów w 2015 roku. Ruszyły oczywiście dużo wcześnie, tak jak i obecna pre-kampania prezydencka. - PiS w 2014 roku nie miało oczywistego kandydata na prezydenta. Było jasne, że prezes PiS Jarosław Kaczyński nie będzie kandydował z różnych względów. Zawsze wolał być liderem partii, premierem. Było poszukiwanie kandydata. Na giełdzie nazwisk pojawił się m.in. prof. Piotr Gliński, wcześniej kandydat na premiera "technicznego". PiS chciało podejść do sprawy bardzo profesjonalnie i na początek zamówiło szereg badań - mówił w podcaście "Pałac Prezydencki" Krzysztof Łapiński, teraz PR-owiec, 10 lat temu sztabowiec PiS. - PiS wiedziało, kto będzie głównym rywalem, bo było jasne, że będzie startował Bronisław Komorowski. W tych badaniach łatwiej było pytać o kontrkandydata i jego cechy - mówił Łapiński. 

W podcaście też o tym, jak PiS formowało swój sztab wyborczy. - Była to dużo trudniejsza kampania niż w 2020 roku. To było "PiS kontra reszta świata" - mówił Łapiński. 

PiS coraz bliżej wyboru Nawrockiego, obrady rządu coraz bardziej na żywo

Przygotowania do kampanii prezydenckiej, sytuacja w Lewicy i historia Pauliny Matysiak, Polska po powodzi i awantura o alkotubki - to najważniejsze tematy kolejnego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".

Rozmówcy dyskutowali też o szansach dr Karola Nawrockiego, obecnie szefa IPN i aktualnego faworyta do nominacji PiS w 2025 roku. - Pytanie jak odnajdzie się w kampanii, w życiu politycznym. Dr Nawrocki był w świecie naukowym, teraz jest szefem ważnej instytucji. Wejście w kampanię to jest bardzo trudne zadanie, to jest wyjście ze strefy komfortu. 24 godziny na dobę, pod czujnym okiem mediów. To trudne zadanie dla osoby, która nie ma doświadczenia politycznego, ma doświadczenie w sferze publicznej - podkreślił Łapiński.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.