Paweł Śliz, szef klubu parlamentarnego Polski 2050

Zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości jest na dramatycznie niskim poziomie - powiedział w programie "Rzecz o Polityce" szef klubu parlamentarnego Polski 2050, Paweł Śliz.
Szef Klubu Parlamentarnego Polski 2050, prawnik Paweł Śliz, uważa, że w wyniku chaosu wprowadzonego podczas ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości jest na „dramatycznie niskim poziomie”. Ocenił, że odbudowa tego zaufania potrwa w Polsce nie miesiące czy lata, ale dekady.
Śliz, szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zapewnił, że wszystkie zmiany, jakie będzie przeprowadzał Sejm w kwestii wymiaru sprawiedliwości, włączając w to reformy Trybunału Konstytucyjnego czy KRS, będą się odbywały wyłącznie zgodnie z literą prawa.
Polityka Polski 2050 poproszono o wyjaśnienie, jak odbiera słowa premiera, który niedawno stwierdził, iż  w związku z całym konglomeratem spraw wokół wymiaru sprawiedliwości ustrój w Polska można obecnie nazwać „demokracją walczącą”
Paweł Śliz stwierdził, że bez względu, po której stronie barykady się stanie, zauważy się, że zarówno w przypadku TK, jak i KRS, są problemy z ich funkcjonowaniem. Tymczasem, jak mówił poseł, rządzący robią wiele, by zreformować te instytucje, ale na przeszkodzie staje im „tama” w postaci prezydenta Andrzeja Dudy.

  • Prezydent miał być strażnikiem Konstytucji. Tymczasem, pokazując, na co pozwala Trybunałowi Konstytucyjnemu, tym strażnikiem nie jest – mówił Śliz. - Tymczasem zmiany muszą nastąpić.
    Paweł Śliz liczy na to, że Szymon Hołownia okaże się najlepszym kandydatem na prezydenta całej Koalicji 15 października, a nawet byłby „najlepszym kandydatem wszystkich, łącznie z Prawem i Sprawiedliwością”.
  • Proszę zauważyć, jak świetnie Szymon Hołownia wpisuje się w standardy, jakie Jarosław Kaczyński wyznaczył dla kandydata PiS – mówił Śliz. - Okazały, zna języki, ma rodzinę, jest młody, ma prezencję - wprost idealny kandydat w standardach prezesa.
Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.