Krzysztof Szczucki, poseł PiS

Elżbieta Witek także kierowała Sejmem, w którym zasiadał Grzegorz Braun i nie było podobnych problemów - stwierdził gość Michała Kolanki.

Szczucki został zapytany o to jak ocenia zachowanie Grzegorze Brauna, posła Konfederacji, który użył gaśnicy do zgaszenia menory w korytarzu sejmowym.

Nie ma akceptacji dla takich zachowań, które zaprezentował wczoraj Grzegorz Braun. Państwo polskie jest otwarte na społeczność żydowską. Od lat w polskim Sejmie odbywały się żydowskie celebracje w Sejmie i nikomu one nie przeszkadzały. To, że Grzegorz Braun akurat teraz dopuścił się takiego ekscesu jest oznaką jego cynicznego wyrachowania - ocenił parlamentarzysta.

Zaraz po wykluczeniu posła Grzegorza Brauna z obrad, prezes PiS-u zgłosił zamiar złożenia wniosku o odwołanie Szymona Hołowni ze stanowiska marszałka Sejmu. Według Szczuckiego "odwołanie Hołowni ze stanowiska Marszałka Sejmu jest uzasadnione, bo to on odpowiada za to co się dzieje w Sejmie".

Oczekiwałbym, żeby Szymon Hołownia i jego koalicjanci reagowali krytyczne także, gdy atakowany jest Kościół Katolicki. Dopatrujemy się dwóch różnych podejść. Akceptuje się przerwanie mszy świętych i nabożeństw katolickich. Takich zachowań dopuszczały się różne osoby, np. posłanka Scheuring-Wielgus z Lewicy. Teraz widzimy, że posłowie i posłanki Lewicy protestują, ale oczekujemy, że będą tak samo protestować gdy dochodzi do naruszania tego co jest ważne dla katolików - stwierdził poseł.

Poseł podkreślił, że "Grzegorz Braun miał już na koncie wiele niedopuszczalnych wypowiedzi".

Mam wrażenie, że jeśli jego wypowiedzi były wymierzone w PiS, to były akceptowane przez drugą stronę. Zabrakło adekwatnej reakcji ze strony Szymona Hołowni. Marszałek nie poradził sobie z tą sytuacją. Elżbieta Witek także kierowała Sejmem, w którym zasiadał Grzegorz Braun i nie było podobnych problemów - podkreślił polityk.

Marszałek Hołownia ponosi polityczną odpowiedzialność za to co dzieje się w Sejmie. W najbliższych dniach pojawi się wniosek o odwołanie Szymona Hołowni - dodał.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.