Osoby, które zaszczepiły się na COVID-19, podjęły mądrą i słuszną decyzję - powiedział gość Jacka Nizinkiewicza, pytany o sprawę wniosków o odszkodowania za skutki uboczne szczepień na COVID-19.
Kilka dni temu pojawiła się informacja, że pewna Niemka domaga się odszkodowania od niemieckiego producenta szczepionki na COVID-19, firmy BioNTech, za rzekome skutki uboczne zaszczepienia na COVID szczepionką opracowaną przez BioNTech i koncern Pfizer. Prawnik kobiety zamierza zakwestionować w sądzie ocenę dokonaną przez organy regulacyjne Unii Europejskiej i niemieckie organy oceniające szczepionki, że zastrzyk BioNTech ma pozytywny profil ryzyka i korzyści.
Czy Polacy popełnili błąd, przyjmując szczepionki na COVID-19? - Myślę, że ci, którzy nie zaszczepili się popełnili prawdziwy błąd. Jak pokazują wszystkie badania już po tych kilku latach naszych doświadczeń, szczepienia są bezpieczne i skuteczne - odparł prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Oczywiście w pojedynczych przypadkach jak każdy lek, jak każda substancja mogą powodować działania niepożądane, natomiast w porównaniu do innych dostępnych leków czy szczepionek nie odstają zupełnie w złą stronę - dodał. - Tak że uważam, że osoby, które się zaszczepiły, podjęły mądrą i słuszną decyzję - oświadczył rozmówca Jacka Nizinkiewicza.
W Stanach Zjednoczonych złożono kilka tysięcy wniosków o odszkodowanie za skutki uboczne szczepionek na COVID-19, pierwsze odszkodowania zostały wypłacone.
Jeżeli szczepimy całą populację, szczepimy wszystkich - mówimy o miliardach osób, bo dawek szczepionki zostało podanych kilkanaście miliardów (…) to nawet jeśli te skutki uboczne są bardzo rzadkie, bo są, to one wystąpią gdzieś tam. Będą reakcje alergiczne, czyli np. wstrząs, bo ktoś może źle tolerować szczepionkę i pojawią się jakieś skutki uboczne w pojedynczych przypadkach - skomentował prof. Krzysztof Pyrć.
Gość Jacka Nizinkiewicza dodał, że w takim wypadku powinno takiej osobie przysługiwać pełne odszkodowanie i taka osoba powinna wystąpić o odszkodowanie.
Natomiast nie mówmy w ten sposób, że pojawiają się doniesienia o niespodziewanych skutkach ubocznych, bo pojawiają się doniesienia medialne. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie są skutki uboczne, powinniśmy wejść na stronę Europejskiej Agencji Leków, która właśnie tym się zajmuje, żeby śledzić takie doniesienia i wyłapywać te, które są prawdziwe a te, które są po prostu kaczką dziennikarską - podkreślił.
Prof. Pyrć mówił, że każdy, kto szczepił się na COVID-19, otrzymywał w dokumentacji szczepionki informację, ze "niektóre osoby mogą wykazać się nadwrażliwością".
Jeżeli popatrzymy na ulotkę paracetamolu, ibuprofenu czy jakiegokolwiek innego specyfiku, który przyjmujemy, również takie ostrzeżenia są i powiedziałbym, że duża część leków, które przyjmujemy codziennie kupując je w lokalnym sklepie ma znacznie poważniejsze skutki uboczne niż szczepienia przeciw COVID-19 - powiedział gość Jacka Nizikiewicza.