Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa

Inflacja, która dotyka zwykłych obywateli, dla samorządów jest jeszcze bardziej dotkliwa - mówił Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, w rozmowie z Michałem Kolanko.

Krzysztof Kosiński został zapytany o to, jak samorządy radzą sobie z kryzysem ekonomicznym powodowanym wysoką inflacją.

- Jeszcze nigdy w historii nie było tak złej sytuacji finansowej samorządów. W 2023 r. dochody z PIT-u dla samorządów są o 24 proc. mniejsze, niż 2022 r. Równocześnie mamy radykalnie podwyższone wydatki. Inflacja, która dotyka zwykłych obywateli, dla samorządów jest jeszcze bardziej dotkliwa. Ceny energii dla samorządów wzrosły o 200-300 proc. Koszty inwestycji wzrosły o 40-50 proc., w stosunku od pierwotnych kosztorysów. Z jednej spadają nam dochody, a z drugiej rosną nam wydatki - podkreślił samorządowiec.

Zdaniem prezydenta Ciechanowa, "Działania rządu nie rozwiązują problemów polskich samorządów".

- Są to działania punktowe, a nie systemowe. Rząd próbuje ręcznie sterować finansami samorządów, a nam potrzebne są rozwiązania, które ustabilizują sytuację. Jeżeli planujemy długoterminowe inwestycje, to musimy mieć na nie środki. A tak naprawdę, nie wiemy jakie będą finanse samorządów w przyszłym roku. Przecież znów może nas czekać jakaś rewolucja. Chcemy przekonać Ministerstwo Finansów, żeby samorządy dostały udział w ryczałcie. Jest to sposób rozliczania podatników, na który chętnie przechodzą przedsiębiorcy, bo im się to opłaca. Niestety samorządy nie mają żadnego udziału w ryczałcie, ponieważ trafia on w 100 proc. do budżetu państwa. Przez to dochody samorządów są wyraźnie zmniejszone - stwierdził polityk.

Kosiński podkreślił, że "Polska może zostać narażona na załamanie inwestycji publicznych".

- W tym momencie zaczynają się nabory do inwestycji związanych z europejską perspektywą finansową na lata 2021-2027. Problemem jest to, że pozyskując europejskie fundusze trzeba mieć jeszcze wkład własny na poziomie 15-25 proc. A obecnie samorządy mają problem, żeby zabezpieczyć nawet tak małe środki. Zagrożone mogą być duże projekty infrastrukturalne, które dotychczas bardzo pozytywnie zmieniały nasze lokalne wspólnoty - zaznaczył prezydent Ciechanowa.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.