Marcin Ociepa, wiceminister obrony

Siłą rzeczy Ukraińcy mają mniejsze rezerwy ludzkie, dlatego muszą nadrabiać sprzętem i przewagą technologiczną - mówił gość Michała Kolanki tłumacząc decyzję o wsparciu Ukrainy czołgami Leopard 2.

Ociepa tłumaczył decyzję państw europejskich o wsparciu Ukrainy czołgami Leopard 2.

- Rosjanie przeprowadzili kolejną fazę mobilizacji wojskowej. Armia rosyjska znowu próbuje przełamać front masą żołnierzy, nie licząc się z ofiarami śmiertelnymi - znamy to z historii. Siłą rzeczy Ukraińcy mają mniejsze rezerwy ludzkie, dlatego muszą nadrabiać sprzętem i przewagą technologiczną. Czołgi nowej generacji z Zachodu są właśnie po to, żeby Ukraińcy mogli wytrzymać ten napór - podkreślił polityk.

Wiceszef MON-u ocenił także ryzyko militarnej agresji ze strony Białorusi.

- Na Białorusi postępuje rusyfikacja, a szczególnie w jej siłach zbrojnych. Tworzone są np. łączone formacje białorusko-rosyjskie. Jeżeli dodamy do tego znaczącą obecność rosyjskiej generalicji i służb specjalnych na szczytach władzy w Mińsku, to oczywiste jest, że musimy być gotowi na atak Białorusi wymierzony w Ukrainę - przekonywał.

Ociepa odpowiedział także na zarzuty części opinii publicznej, która wskazuje na to, że Polska wysyła zbyt duże wsparcie wojskowe, na czym tracić ma polska armia.

- Jest to część dezinformacji rosyjskiej, która ma na celu zniechęcenie społeczeństwa polskiego do wspierania Ukrainy. Propaganda fałszywie wskazuje, że Polska rozbraja się kosztem swojego bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak w dobrej sytuacji, ponieważ robimy zakupy militarne od 2016 r. Skala dozbrojenia polskiej armii jest bezprecedensowa. Oczywiście nasze wsparcie dla Ukrainy sprawiło, że musieliśmy poszukać nowych rynków, np. w Korei Południowej. Strategia wsparcia Ukrainy i intensyfikowania zamówień wojskowych sprawia jednak, że możemy się dziś czuć bezpiecznie - stwierdził wiceszef MON-u.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.