Prof. Ewa Marciniak, politolog

PiS nie ma jak wizerunkowo zakomunikować tego, że panuje napięcie pomiędzy wicepremierem Jackiem Sasinem i premierem Mateuszem Morawieckim - mówiła rozmówczyni Michała Kolanki.

Politolog analizowała wyniki ostatnich sondaży wyborczych.

PiS w niektórych sondażach ma więcej o 2-3 punkty proc., a w innych utrzymuje stałe poparcie. Zważywszy na bardzo trudną sytuację społeczna i ekonomiczną, to poparcie jest swoistym fenomenem. To dobry sygnał dla rządzących, który pozwala na kontynuację tego rodzaju polityki - stwierdziła prof. Marciniak.

Politolog odniosła się także do napięć między politykami PiS-u, m.in. pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jackiem Sasinem.

W żadnym okresie nie pojawiały się tak duże napięcia między politykami PiS-u, jak teraz. Z napięciami między Solidarną Polską i PiS-em już się oswoiliśmy - teraz mamy coś nowego, czyli wrzenie w rządzie. PiS nie ma jak wizerunkowo zakomunikować tego, że panuje napięcie pomiędzy wicepremierem Sasinem i premierem Morawieckim. PiS nie może przecież powiedzieć, że jeden drugiemu podkłada nogę. Cała dyskusja o tym, że premier może być zmieniony, jest politycznie i wizerunkowo bardzo niekorzystna dla ośrodka władzy. Byłby to sygnał, że dotychczasowa polityka legła w gruzach i potrzeba kogoś nowego. Na razie nowego lidera nie ma - podkreśliła.

Prof. Marciniak została następnie zapytana o kondycję wyborczą partii opozycyjnych.

Sondaże są względnie dobre dla KO i Szymona Hołowni. Ale trzeba pamiętać, że koncentrowanie się na Donaldzie Tusku jako osobie, która jest sprawcza i "załatwi" zwycięstwo jest niedobrą strategią polityczną. Muszą uaktywnić się lokalni liderzy i ci na poziomie ogólnokrajowym. Kiedy ludzie lubią partie polityczne? Wtedy gdy są jedną drużyną, ale na razie nie widzimy jednej spójności w KO, ani tym bardziej w obrębie partii opozycyjnych - zaznaczyła.

P
Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.