Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej

Nie wyobrażam sobie, żeby taki podsłuch był możliwy bez wiedzy premiera - mówiła rozmówczyni Michała Kolanki, pytana o ujawnienie, że na komórkę obecnego senatora Krzysztofa Brejzy włamano się w 2019 roku 33-krotnie za pomocą systemu Pegasus.

W czwartek agencja AP podała, że telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku. Do włamań z użyciem Pegasusa na telefon senatora dochodziło w czasie, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi.

Wcześniej AP ujawniło, że Pegasusa użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha. O użyciu Pegasusa przeciwko nie informowała też prokurator Ewa Wrzosek.

- Ja myślę, że przy świątecznych stołach, ludzie zaangażowani politycznie rzeczywiście rozmawiali o podsłuchach, Pegasusie, senatorze (Krzysztofie) Brejzie, bo to jest szokujące. Natomiast zapewniam, że szereg moich znajomych, przyjaciół, rozmawiało o drożyźnie i tego, że te święta były bardzo drogie - mówiła posłanka.

- Do dymisji powinien się podać rząd. Nie wyobrażam sobie, żeby taki podsłuch był możliwy bez wiedzy premiera (Mateusza) Morawieckiego - kontynuowała Leszczyna.

- Chyba nie ma partii politycznej, która jednoznacznie nie stwierdziła, że premier powinien wyjaśnić (sprawę), także koordynator ds. służb specjalnych, powinni odpowiedzieć na pytania opozycji - podkreśliła.

- Oczekuję komisji śledczej i oczekuję od Pawła Kukiza, który też nigdy nie powinien wejść do polskiej polityki, bo jest szkodnikiem, ale ma jedyną w życiu szansę stanąć po jasnej stronie mocy i pokazać, że zależy mu na uczciwości w polskiej polityce. Jeśli Paweł Kukiz i te dwie szable, które ma, zagłosują za komisją śledczą, to naprawdę mamy szansę czegoś się wreszcie dowiedzieć o tym jak bardzo Polska jest państwem niedemokratycznym pod rządami PiS-u - mówiła Leszczyna.

- Jeśli ta komisja nie powstanie teraz, bo nie wierzę w uczciwość Kukiza, to jestem przekonana, że ta komisja powstanie po wygranych przez opozycję wyborach, najpóźniej w 2023 roku - stwierdziła też.

Leszczyna zapowiedziała też, że Platforma Obywatelska jest gotowa głosować za samorozwiązaniem Sejmu.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.