Śmierć bez żałoby. Nieopłakane ofiary covidu

Epidemia Covid-19 zebrała ogromne żniwa – zmarło ponad 140 tysięcy Polaków. Jednocześnie nie widać, że doświadczyliśmy tak traumatycznego doświadczenia. Zresztą podobnie podchodzimy do tragedii, która odbywa się na naszym progu – na granicy polsko-białoruskiej. Staramy się nie widzieć umierających tam ludzi. Dlaczego uciekamy przed śmiercią i żałobą? O tym z Janem Maciejewskim, publicystą magazynu "Plus Minus" rozmawia Michał Płociński.

- Jeżeli jesteśmy bombardowani przez dwa lata codziennie statystykami liczby zakażeń i śmierci, to ludzka psychika działa tak, że musi to sobie jakoś oswoić. Nikt nie jest w stanie tego wytrzymać – mówi gość podcastu. - Banalizacja śmierci i chowanie się przed nią przyspieszyły przez wydarzenia dwóch ostatnich lat – dodaje Maciejewski.

W najnowszym wydaniu magazynu „Plus Minus” Michał Dobrołowicz pyta o to, czy tegoroczny 1 listopada będziemy przezywać z innym nastawieniem niż dwa lata temu, Karolina Kowalska rozmawia z prawniczką Katarzyną Łodygowską, która walczy o prawa rodziców dzieci utraconych na wczesnym etapie ciąży, Piotr Zaremba przygląda się opozycji, Jakub Pacan wyjaśnia, wyjaśnia dlaczego politykom opłacają się skandale i używanie mocnych słów, a Jacek Cieślak rozmawia z Fiszem, o tym dlaczego tak bardzo brakuje dziś empatii i pokory.

Ilustracja: Konrad Siuda

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.