Krzysztof Kwiatkowski, senator niezależny

Jeżeli będziemy mówić o Nowym Ładzie, to musi on obejmować sprawiedliwy podział pieniędzy, które będą nadchodzić z funduszy europejskich – ocenił rozmówca Michała Kolanki.

Kwiatkowski odniósł się do tzw. Nowego Ładu Prawa i Sprawiedliwości. – Jeżeli będzie to „polski Nowy Ład”, to będzie to proste, ale jeżeli będzie to „PiS-owski Nowy Ład”, to oczywiście nic z tego nie będzie – stwierdził polityk.

Krzysztof Kwiatkowski wskazywał również w tym kontekście na nieprawidłowości przy przyznawaniu gminom środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Wszyscy pamiętamy jak jesienią ubiegłego roku rząd poprzez wojewodów dzielił pieniądze z tzw. drugiej transzy inicjatyw samorządowych, co spowodowało, że te pieniądze prawie wyłącznie trafiły do miast i gmin rządzonych przez samorządowców z PiS-u. Na szesnaście miast wojewódzkich pieniądze trafiły do jednego lub dwóch miast. W województwie Łódzkim najmniejsza kilkutysięczna gmina dostała pieniądze na kilka projektów, a Łódź, która ma ponad 700 tysięcy mieszkańców, nie dostała ani złotówki na żaden projekt. Jeżeli będziemy mówić o Nowym Ładzie, to musi on obejmować sprawiedliwy podział pieniędzy, które będą nadchodzić z funduszy europejskich – ocenił senator.

Polityk skomentował również sytuację w Zjednoczonej Prawicy.

- Od dawna widzimy, że w tym rządzie nie ma wspólnoty programowej. Byłbym nieuczciwy gdybym potępiał całą Zjednoczoną Prawicę np. nigdy nie zapomnę wyjazdu Jarosława Gowina, który w kluczowym momencie pojechał do Brukseli, odblokował rozmowy i sprawił, że polski rząd nie zawetował naprawdę dobrego projektu budżetu, który gwarantuje nam ogromne środki na rozwój i odbudowę – mówił senator.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.